Jautājumi un atbildes




Par un ap viengadīgajām un daudzgadīgajām RUDBEKIJĀM




Populārākā ir viengadīgo rudbekiju suga – pūkainā rudbekija (Rudbeckia hirta). Augu augstums ziedēšanas laikā ir 20-80cm. Lapas un ziedkātiņ klāti ar sīkiem, asiem matiņiem. Mēlziedi dzelteni vai oranži, to centrā melni, tumši brūni vai zaļgandzelteni stobrziedu konusi....








Augi veido kompaktus cerus. Atkarībā no šķirnes ziedi ir 4-15cm diametrā. Audzējot dēstus, sāk ziedēt maija beigās (zemās šķirnes) un zied līdz rudens salnām. Šķirņu ir daudz – katrs var izvēlēties sev tīkamāko.
Viengadīgo rudbekiju audzēšana

Sēšana, piķēšana. Rudbekijas ir gara veģetācijas perioda augi. Dēstu audzēšanai sēklas sēj februārī – aprīlī. Diedzēšanas temperatūra 160C, sadīgst 14-20 dienās. Būtisks ir siltums un mitrums, nedrīkst iekaltēt. Kad parādās pirmās īstās lapiņas, dēstus piķē podiņos vai kasetēs un audzē līdz izstādīšanai paliekošā vietā.



Stādu iegāde. Mājas apstākļos audzēt stādus ir sarežģīti – ērtāk it augus iegādāties, taču jāpārbauda to kvalitāte. Nevajag iegādāties dēstus, kuri aug kastītē. Plēšot dēstus, saknītes tiek traumētas. Vislabāk, ja augi ir stādīti podos un saknītes sāk spraukties laukā pa caurumiņiem poda apakšpusē. Tad sakņu sistēma ir labi izveidojusies un augam pēc iestādīšanas dobē ir dota zaļā gaisma augšanai.


Stādīšana. Dobē rudbekijas stāda maija beigās, jūnija sākumā, kad beigušās nakts salnas. Ieteicams dēstus norūdīt, pakāpeniski pieradinot āra apstākļiem. Rudbekijas stāda siltā, saulainā vietā. Augsni rūpīgi sagatavo 20-25cm dziļumā. Seklās sakņu sistēmas dēļ barības vielas no augsnes dziļākajiem slāņiem augi nevarēs izmantot. Pēc dēsta izņemšanas no poda saknes viegli izbužina – augam būs lielāks stimuls sakņoties augsnē. Pirms stādīšanas augsnē iestrādā ilgas iedarbības mēslojumu.


Kopšana. Laista regulāri un pamatīgi, lai pēc iespējas dziļāk samitrinātu augsni. Šo puķu sakņu sistēma ir sekla, tāpēc tām karstā, sausā laikā nedrīkst trūkt mitruma.
• Regulāri ravē un irdina augsni, lai saknēm piekļūst gaiss.
• Puķes krāšņi ziedēs, ja vājas koncentrācijas papildmēslojumu saņems ne tikai reizi mēnesī, bet katrā laistīšanas reizē.
• Lai puķes bagātīgi ziedētu līdz rudens salnām, regulāri izgriež noziedējušās ziedkopas un aizvāc no dobēm bojātās augu daļas. Noziedējušie ziedi veido blīvu masu, kas, uzkrītot uz stumbra vai lapām, rada slimību perēkli, jo īpaši mitrā laikā, kad ātrāk izplatās slimību ierosinātāji.


Daudzgadīgās rudbekijas

Arī daudzgadīgās rudbekijas mīl sauli un siltumu. Vislabāk tās aug normālā, vidēji mitrā dārza augsnē. Lai rudbekijas ziedētu krāšņi, ziedēšanas laikā tām nedrīkst trūkt mitruma. Pavairo ar ceru dalīšanu un sāndzinumu rozetēm (krāšņo rudbekiju) pavasarī. Tās zied vasaras otrajā pusē līdz pat salnām. Labi der arī ziedu griešanai. Ziedi dažādu toņu dzelteni ar melnu, zaļganu vai brūnganu konusu centrā.


Mirdzošā rudbekija (R.fulgida). Aug saulainā vietā, tomēr labi pacieš arī daļēju noēnojumu. Suga ļoti daudzveidīga. Dārzos audzē trīs šīs sugas varietātes: Dīma rudbekiju (R.fulgida var daemii); Salivanta rudbekiju (R.fulgida var. Sullivantii); krāšņo rudbekiju (R.fulgida var. Speciosa).


Šķeltlapu rudbekija (R.Laciniata). Augs 1,8-2m augsts, ar sāndzinumiem, stublājs augšdaļā sazarots, nenoturīgs. Rozetes lapas trīskārt līdz pieckārt plūksnaini šķeltas, stublāja lapas trīskārt plūksnaini šķeltas. Ziedi lieli, gaiši dzelteni ar zaļgandzeltenu vidu, ziedneši veidojas aprīļa beigās. Uzzied jūnija beigās un saglabājas līdz salnām. Dārzos parasti audzē 1894.gadā savvaļā atrasto formu ar dzelteniem pildītiem ziediem. Aug saulē, pusēnā mitrā līdz mēreni sausā augsnē. Ilgmūžīga, vienā vietā var augt pat desmit gadu.


Spožā rudbekija (R.nitida). Dārzos audzē šķirni ‘Herbstsonne’, kas, iespējams, cēlusies no spožās un šķeltlapu rudbekijas krustojuma.


Kas kait rudbekijai?

Kaut gan rudbekijas visumā ir izturīgas, taču arī tām ir dažas slimības un kaitēkļi.
Pārāk mitra augsne, liels karstums, blīvs stādījums – tie visi ir labvēlīgi apstākļi, lai veidotos pelēkā puve (Botrytis cinerea). Slimības ierobežošanai var izmantot fungicīdus. Profilaksei jau sējumu kastītēs bar iestrādāt Trihodermīnu (lietošanas norādījumi uz iepakojuma) vai augsni kastītēs aplaistīt ar fungicīdu Previkūrs. Īpaši svarīgi stādījumos laikus izgriezt noziedējušos ziedus, bojātās lapas. Ja augi stipri bojāti, tie no dobes jāizrauj. Rudbekijas mēdz apciemot arī kaitēkļi. Visbiežāk tās ir laputis un tīklērces. Kaitēkļiem parādoties, smidzina ar līdzekli Decis. Deva norādīta uz fasējuma. Sezonā apstrādā ne vairāk kā divas reizes. Lai tiktu galā ar tīklērcēm, var izmantot preperātu Fitoverm (0,8%).



Raksts tapis sadarbībā ar žurnālu Dārzā 2007 septembris