Jautājumi un atbildes




Pavasarī ziedošo sīpolpuķu stādīšana

Ļaujiet ar sevi iepazīstināt… Mani sauc Tulpīte. Mani dobes biedri lūdza mani izskaidrot Jums, kā vislabāk ar mums apieties, lai mēs varētu skaisti dzīvot Jūsu dārzā, puķu podā vai uz balkona, rādot greznu krāsu parādi pavasarī un kliedējot arī ziemas pelēcību ar krāsām un aromātiem telpās!

Piemērota augsne

Mēs, Sīpolpuķes, neesam pārāk izvēlīgas augsnes ziņā. Mūs var stādīt gandrīz jebkurā augsnē, izņemot pilnīgi sausu augsni. Bet mums patīk elpot, tāpēc, uzirdiniet augsni, pirms stādiet mūs tajā. Bet, ja augsne ir smaga, bagāta ar mālu, tad mēs būtu pateicīgas, ja Jūs augsnes virskārtu nedaudz ielabotu ar kūdras substrātu vai kompostu.

Barība ziediem

Principā mums mēslojumu nevajag, jo izmantojam personiskos barības krājumus, kas parasti uztur mūsu augšanu. Bet, ja Jūs uzturat mūs kā daudzgadīgos augus, un atstājiet augsnē katru ziemu, tad mēs varētu kļūt izsalkušas. Šādā gadījumā Jūs varētu augsni bagātināt ar lēnas iedarbības mēslojumu katru rudeni (visgaršīgākais ir mēslojums ar barības vielu attiecību 9-9-6) - mēs to noteikti novērtēsim. Šī papildus barība dos mums spēku pārziemot un mēs varēsim pavasarī atkal skaisti ziedēt.

Par labāko laiku stādīšanai

Tikmēr, kamēr zeme nav sasalusi un to var apstrādāt, mūs var stādīt visā periodā no Septembra līdz Decembrim. Uz dažām šķirnēm tas varētu neattiekties, bet neuztraucaties, jo lodziņš* uz iepakojuma parādīs tieši, kurā laikā šī šķirne ir jāliek zemē.

Vieta

Mums Sīpolpuķēm tā patīk būt dārzā, ka parasti mums ir vienalga, kurā tieši vietā – saulē, ēnā vai pusēnā – Jūs mūs ieliksiet. Stādiet mūs gar taciņām, uz balkona, gar sētu vai pat zem koka – mēs vienkārši būsim par to laimīgas. Tiesa, dažas no mums ir izvēlīgākas, bet “uzmetot aci” lodziņam * uz iepakojuma, Jūs redzēsiet, kurām no mums patīk tikai saulainā, ēnainā vietā vai pusēnā.

Cik dziļi stādīt sīpolu?

Ir ļoti vienkārša likumsakarība – cik dziļi sīpols jāstāda zemē: tieši divas reizes lielākā dziļumā par mūsu augstumu. Garākie mūsu pārstāvji – Tulpes, Hiacintes un Narcises mīl, ja to saknītes (platākās daļas) ir apmēram 10-15 cm dziļi, bet īsākie mūsu biedri – Anemones, Muskares, Sniegpulkstenītes un Scillas dod priekšroku dziļumam 5 līdz 10 cm.

Kā mūs stādīt?

Pirms mūs iestāda, ir vēlams, izvietot pareizos attālumos (kā redzams uz iepakojuma) * paredzētajā vietā. Tad izrociet vai sagatavojiet bedrītes ar sīpolu stādāmo rīku, un ielieciet bedrītē mūs ar augšanas galu augšup. Aizpildiet bedrīti ar augsni un viegli piespiediet. Ja Jūs plānojat mūs lielos daudzumos stādīt vienkopus, tad ērtāk ir noņemt augsnes kārtu vajadzīgajā dziļumā, tad mūs izvietot un sabērt augsni atpakaļ virsū.

Mums vajag dzert!

Pēc iestādīšanas darbiem mums slāpst! Tādēļ, ja nelīst, lūdzu, aplaistiet mūs. Un atceraties, ka mūsu saknes aug dziļāk mitrā augsnē un, kas ir svarīgi, ka jo labākas un dziļākas saknes mums ir, jo labāk tās mums palīdz pārciest ziemu.

Vēl viena sedziņa?

Parasti Jums nav mums jādod papildus sedziņa – lapas, skaidas, kūdra un tml. uz ziemu. Bet, ja ziemas ir bargas un mūs iestādījāt vēlu, mēs būtu pateicīgi par papildus sedziņu apmēram 10 cm biezumā. Mēs neiebilstam pret biezu sniega kārtu, jo ticiet vai nē, bet tajā mēs spējam saglabāt nepieciešamo siltumu.

Mūsu parādīšanās

Sīpolpuķes labi izskatās pilnā plaukumā, bet var iegūt ilgāku ziedēšanas efektu, ja zina kā mūs salikt kopā. Lai iegūtu pēc iespējas labāku efektu, stādiet mūs lielās grupās, vairākas šķirnes kopā. Ņemiet vērā mūsu garumu, krāsu un ziedēšanas periodu. Piemēram, stādiet zemos botāniskos Krokusus ar vēli ziedošajām Tulpēm, vai Sniegpulkstenītes ar agri ziedošajām Tulpēm vai botāniskās Narcises ar Darvina hibrīdu Tulpēm un Dekoratīvajiem Sīpoliem.. …kombināciju ir daudz! Šādi rīkojoties, Jūs iegūsiet maksimālu ziedu parādi visas sezonas garumā.

Grupēšana ar viengadīgajiem augiem

Sīpolpuķes ir patiesi komandas spēlētāji. Iestādiet mūs starp viengadīgajiem augiem, un, kad mēs beigsim ziedēt, viengadīgie ziedi aizpildīs mūsu atstātos tukšumus. Daži divgadīgie var tikt stādīti vienlaicīgi ar mums (neaizmirstulītes, piemēram), taču pārējos ļoti vienkārši var piestādīt vēlāk pavasarī.

... ar zemsedzējaugiem

Sīpolpuķes ļoti labi izskatās starp zemi nosedzošiem augiem. Mēs ļoti labi sadzīvojam, jo mūsu saknes ir dziļākas par viņu, un mēs nenoņemam viens otram barības vielas. Kad mēs beigsim ziedēt, zemsedzējaugi pārklās mūsu vietu.

Dabiskas ainavas veidošana

Ja Jūs atbalstāt dabiska izskata dārzu stilu, tad Sīpolpuķes ir Jūsu sabiedrotais! Daudzas pavasara Sīpolpuķes ideāli pilnveido dārzu. Iestādiet mūs zālienā ap kokiem, zem krūmiem un ap akmeņiem. Mēs izskatāmies dabiskāk grupās un ir labi sev atzīmēt vietas, kur mēs atrodamies. Ja Jūs mūs esat iestādījis zālienā, tad atceraties, ka Jūs nedrīkstat pļaut zāli, pirms divas trešdaļas no mūsu lapām nav nokaltušas.

Ziedu kastes, podi un citas tilpnes

Zemās Sīpolpuķes ir ideālas audzēšanai ziedu kastēs, podos un citās tilpnēs. Šajā gadījumā stādiet mūs tuvāk vienu otram, nekā to darītu dārzā. Mūs var stādīt pat vairākos līmeņos ar agrāk ziedošajām puķēm augstāk, bet vēlāk ziedošās – dziļāk! Nedodiet mums pārlieku daudz ūdens, kamēr mēs neesam sākuši dīgt vai sakņoties. Bet, kad tas viss sākas, tad gan dodiet mums regulāri dzert, īpaši balkonu kastēs un podos, jo tur zeme izkalst ātrāk. Kad sākas sali, tad pārvietojiet mūs garāža vai citā paslēptuvē līdz tie ir garām. Mēs par to vēlāk būsim pateicīgi!

Ziemā telpās ziedošās sīpolpuķes

Daudzas pavasara Sīpolpuķes var izziedināt arī ziemā telpās. Faktiski daži no mums – Amarillis, tam sagatavotas Hiacintes un ‘Paper White’ Narcises, ir speciāli izaudzinātas, lai dotu Jums ziedus un smaržas tieši ziemas periodā. Ir tikai jāpaskatās iepakojuma otrā pusē, lai redzētu, kuras no mums var izziedināt ziemā.

Brr, cik auksts?!

Dažiem no mums – Hiacintēm, Tulpēm, Narcisēm un Krokusiem – lai agri ziedētu, ir jāpārcieš aukstuma periods. Šī iemesla dēļ, pirms mūsu stādīšanas paturiet mūs vēsumā (5 līdz -10ºC) uz 12-18 nedēļām, vai kamēr mēs neesam izdzinuši 2-3 cm garus asnus. Svarīgi, vēl nedot mums daudz dzert. Un, kad Jūs mūs ienesīsiet istabā, uzklājiet avīzi uz vienu dienu, lai mēs neizžūtu atrodoties siltumā.

Ziedēšanas laiks

Ziedēšanas brīdis ir atkarīgs no iestādīšanas laika un klimata. Tas atšķiras arī katrai šķirnei. Ja silts laiks iestātos jau kopš janvāra, tad Narcises pamanītos uzziedēt jau janvāra beigās vai februāra sākumā.

Brrr!

Mums nepatīk sals, sevišķi tad, kas mēs jau esam izspraukušies no zemes. Īss sala periods nevarētu nodarīt mums paliekošu postu, bet izdīgušus Īrisus ilgāks sala periods -10ºC un sniegs var ļoti sāpināt. Ja gadījumā jau Janvārī mēs esam nedaudz izdīguši, bet ārā joprojām ir auksts un sals turpinās, tad uzklājiet mums pāri sedziņu no augsnes, kūdras, skaidām vai lapām. Pavasarī Jūs priecāsieties par to, ka tā izdarījāt!

Tiksimies pavasarī!

Krāsas un to asociācijas

Dažas mūsdienīgas asociācijas Asociācijas saskaņā ar Leonardo da Vinči
Balta Gaisma, tīrība, kārtīgums un tukšumsTīrība, ideālisms, dievišķa tīrība, nevainība, dvēseles vieglums, miers un tukšums
Dzeltena Enerģija, prieks, gara spēks, dzīves gaišums un svaigums Laiks, saule, mēness un zvaigznes, vasara, nobriedusi raža, zelts, ienākumi un inteliģence
Oranža Svinības un bagātībaSabiedriskums, kvēlākās vēlēšanās, bagātība un svinības
Sarkana Mīlestība, kaisle, siltums un liesmasNemiers, karš, revolūcija, cīņa, asinis, kaisle, ziedojums, patmīlība, enerģija un kustība
Rozā Mīlestība, humors, draudzība un uzticībaSievišķība, skaistums un miers
Violeta Gaišredzība, gudrība, garīgums, veiksme, gara izaugsme, spēks, dziedināšana, neatkarība un aizsardzība Tiesības, rīts, divdomība, noslēpumi, konflikti un atbildība
Purpura Atmiņas no karaļnama, bagātība un izsmalcinātība, sēras un savaldīgas emocijasIedvesma, radošums, skaistums
Zila Patiesība, skaidrība, cieņa, statuss un spēks Bezgalība, debesis, visums, ceļojums, dvēseles mīlestība, meditācija un mūžība
Zaļa Auglība, miers un daba Dīgstošas sēklas spēks, pavasaris, jaunība, pieredzes trūkums, spēks, miers, īpašums, cerības, miers un pašvaldība
Citronzaļa Jauna dzīve, pavasaris un enerģijaIzvirtība, nevainības zaudēšana, krāpšana, naids, skaudība, slimība, noslēgtība un nodevība
Brūna Vīrišķība, stabilitāte un jēga Solidaritāte, matērija, drošība, sakāve, pagrimums
Pelēka Trulums, garlaicība, pelēcībaNabadzība, drosmes zaudēšana, vecums un teorija
Melna Nāve, dumpis, tumsonība, mistērija, beigas, elegance, atriebība un sods Tumsas spēks, nāve, sēras, posts un sagraušana