Jautājumi un atbildes




Kā dekorēt dārza baseinu? Kurš būtu piemērotākais sūknis dārza baseinam?



1. Kā vienkārši un glīti pabeigt baseina malas?
Piedāvājumā ir speciāla smilšu plēve Classic – 60cm plata, 1,5m gara (art.nr.8711465310345), izmantojiet šo materiālu - tas būtu pats vienkāršākais.
Kā arī baseina malās speciālos ūdens augu grozos var iestādīt ūdensaugus un ūdensrozes.
Baseina malu nobeigumos var arī veidot akmeņu krāvumus, kas arī ir ļoti dekoratīvi. Izmantojiet akmeņus bez asām malām, lai nebojātu baseinu plēvi, gadījumā, ja Jums ir ar speciālo baseina plēvi izklāts baseins.
2. Kā izveidot ūdenskritumu vai strautu?
Piedāvājam plašā sortimentā jau gatavas polietilēna ūdenskritumu formas. Visas formas pieejamas arī ar smilšu apdari. Strauta izveidei Jūs varat izmantot arī dabīgās smiltis vai granti. Smiltis izmanto strauta formas izveidošanai, tad ieklāj speciālo baseinu plēvi un uz tās uzber granti vai saliek lielākas formas akmeņus bez asām šķautnēm, veidojot dabīgu ūdensteci.

3. Ko izmantot dārza baseinu dekorēšanai?
Piedāvājam plašā sortimentā dažādu izmēru un veidu dekoratīvos elementus, klasiskas un dzīvnieku figūras, kā piemēram, vardes, roņus, kurmjus. Var izmantot arī kādu no daudzajām peldošajām lilijām. Dažreiz skulptūras mēdz būt ne tikai dekoratīvas, bet arī noderīgas dārzam. Piemēram baloži baidās no ūpjiem, tātad novietojot dārzā skulptūru ūpi, Jums būtu jāpārstāj uztraukties par baložiem Jūsu dārzā.
4. Kā izgaismot baseinu?
Ir pieejami vairāki veidi apgaismojumu, kā peldošas stikla bumbas, tā arī zemūdens apgaismojumi – tie ir īpaši ar maināmajām krāsām – zaļa, zila, dzeltena, sarkana.
5. Vai baseina dekori kaut kādā veidā ietekmē ūdens bioloģisko vidi baseinā?
Par to nebūtu īpaši jāuztraucas, jo daļa dekoru, kā ūdenskritumi, dara tikai labu. Tie uzlabo skābekļa daudzumu baseina ūdenī.
Atcerieties, ka ierīcēm šad tad arī ir nepieciešams miers , piemēram, diennakts tumšajā laikā – naktīs.

Baseina vide

1. Baseinā ir aļģes. Ko darīt?
Ir pieejami ļoti labi produkti, kas aptur aļģu augšanu. Mēs iesakām BioBalance Aqua Clear.
Papildus padomājiet par to, kādēļ tieši Jūsu baseinā aug aļģes?! Vai ir pietiekama gaisa apmaiņa baseina ūdenī? Vai tajā Jums aug kādi augi? Varbūt pārāk daudz? Varbūt baseins visu laiku ir saules apspīdēts? Vai nav par daudz zivju, vai arī Jūs tās barojat pārāk bieži?
Ja Jūsu baseinā ir zivis, iesakām lietot ūdens filtru kombinācijā ar ultravioleto staru lampu, lai aļģes arī turpmāk neaugtu. Iesākumā baseina ūdenī varat ielikt grozu ar baseina kūdru (Aqua Peat) kā profilaktisku līdzekli.

2. Baseina ūdens ir ‘’dūmakains’’ un dīvaini ož. Ko darīt?
Iespējams ūdens satur pārāk daudz organiskās vielas, nitrāti un nitrīti nav optimālajā daudzumā.
Nebarojiet pārāk bieži zivis, ja Jums tās ir. Lai veicināti lielāku skābekļa apmaiņu baseina ūdenī, iesakām izmantot aerācijas sūkņus, strūklakas un filtrus.
3. Ko nozīmē ‘’bioloģiskais līdzsvars’’?
Ja baseinā aug augi, kas ražo skābekli ūdenim, neveidojas vide, kurā varētu augt aļģes, jo visi komponenti ir nepieciešamajā daudzumā. Ideāls bioloģiskais līdzsvars baseinā tiek sasniegts 2-3 gadu laikā kopš tā izveides.
4. Vai ir nepieciešams izmantot filtrus?
Mazos baseinos un pārsvarā tādos, kuros mīt zivis, mēs īpaši iesakām izmantot filtrus. Tie mehāniski un bioloģiski padara ūdeni tīrāku, veselīgu zivīm un augiem, kā arī veidojas draudzīga vide mikroorganismiem. Reizēm atstājiet sūkni darboties 24 stundas diennaktī, lai ūdens kļūtu sevišķi bagātāks ar skābekli.
5. Kā izvēlēties pareizo filtru un sūkni?
Ieteicamajā filtra un sūkņa kombinācijā ir vēlams panākt, lai viss baseinā esošais ūdens tiktu pārsūknēts 4-5stundās. Piedāvājam jau gatavus komplektus, t.i. filtrs + sūknis. Jūs varat izvēlēties no Basic Set (sūknis iekļauts komplektā) vai Plus Set (sūknis un UV lampa iekļauta komplektā).
6. Vai ultravioletie stari var kaitēt zivīm un augiem?
Ultravioleto staru lampa, kuru izmanto kopā ar mehānisko un/vai bioloģisko filtru ir pilnīgi nekaitīga. Ultravioleto staru gaisma nogalina tikai aļģes, tādā veidā uzturot tīru un skaidru ūdeni.
7. Kas ir ceolīts?
Ceolīts ir dabīgs akmens ar nelīdzenu, porainu struktūru, kas palīdz uzturēt labāku ūdens kvalitāti. Ceolīts bieži tiek lietots dažādos filtros, kā arī iesakām ievietot to vienkārši kādā traukā vai grozā un iegremdēt baseina ūdenī.
Ceolīts stabilizē pH līmeni, absorbē kaitīgos amonijus un funkcionē kā jonu mainītājs. Tas nozīmē, ka akmens ūdenī atbrīvo jonus (elektriski lādētas atomu daļiņas) un absorbē citus jonus (amoniju, smagos metālus), tieši šāda darbība veicina būt kvalitatīvam un tīram baseina ūdenim.
Ceolīts saglabā savas īpašības apmēram vienu gadu no brīža, kad tas ievietots baseina ūdenī. Iesakām mainīt to ik pēc 3 mēnešiem labākam rezultātam.
8. Vai ir nepieciešams katru pavasari mainīt baseina ūdeni?
Nē, nav obligāti, bet ir ieteicams iztīrīt baseinu un ūdens maiņas gadījumā mainīt tikai 1/3 daļu, lai saglabātu mikrofloru.
9. Vai var atstāt ieslēgtu filtru visu ziemu?
Baseinam vajag ziemas mēnešos atpūsties, tādēļ uz šo laiku atslēdziet filtru. Tas pats attiecas arī uz baseina sūkni. Pārtrauciet barot arī zivis, kad ūdens temperatūra ir zem 80C.
10. Ko darīt ar baseina ūdeni ziemas mēnešos?
Ziemā sākas mikroorganismu pūšana, trūdēšana, līdz ar to veidojas kaitīgas gāzes. Parasti tas nesagādā nekādas problēmas, bet, ja baseinā sasalst ūdens virskārta, gāzēm nav kur izgaist. Pārāk daudz šādas gāzes un zems skābekļa daudzums ūdenī var nogalināt zivis, vardes un citus baseina iemītniekus. Tādēļ iesakām izveidot vairākus āliņģus, lai gāzes varētu izgaist. Āliņģus neveidojiet ar spēku vai lielu troksni, tas var pārbiedēt vai pat nogalināt zivis.


Baseinu tehnoloģija

1. Kādēļ nepieciešams sūknis baseinā?
Parasti dekoratīvie dārza baseini nav pārāk lieli un tieši tādēļ arī visbiežāk ir tie, kuros bioloģiskā vide nav līdzsvarota, to mazo izmēru dēļ.
Baseina vai aerācijas sūknis palīdz dabai. Baseina sūkņi ne tikai rada vairāk skābekli ūdenī, bet arī piemēroti, lai tiem, piemēram, pievienotu strūklaku (ar vai bez dekoratīva elementa), ūdenskritumu vai strautu.
2. Kurš būtu piemērotākais sūknis manam baseinam?
Pieejams plašs sortiments, katrs piemērots savam mērķim. Galvenais kritērijs sūkņa izvēlē – lai sūknis būtu piemērots Jūsu baseina izmēriem. Iegādājoties sūkni, ieplānojiet un ņemiet vērā, vai Jūs tam vēl pievienosiet filtru vai atsevišķu dekoratīvo strūklaku, un attālumu kāds sūknim būs jāsūknē līdz strūklakas iztekas vietai. Šādā gadījumā Jums ir jāiegādājas jaudīgāks sūknis, kas spētu paveikt visus šos uzdevumus vienlaicīgi.

3. Kādas priekšrocības ir šādiem baseina sūkņiem, atšķirībā no lētākiem iegremdējamajiem sūkņiem?
Iegremdējamie sūkņi nav paredzēti šādam mērķim. Tie patērē daudz vairāk elektrības brīdī, kad baseina sūknis ir ļoti ekonomisks.
4. Vai var atstāt sūkni visu gadu ārā baseinā?
Ziemā Jūsu baseinam nepieciešams atpūsties, tāpat arī sūknim. Lai sūkni nebojātu sals, gadījumā, ja arī sasalst viss ūdens, ne tikai ieteicams, bet tā arī vajadzētu darīt – sūkni ieziemot kādā spainī vai bļodā ar ūdeni un novietot to vietā, kur tas nevarētu sasalt.
5. Kā kopt sūkni?
Izmazgājiet to tīrā ūdenī, notīriet visus lielos netīrumus. Neļaujiet sūknim darboties gadījumos, kad ūdens daudzums baseinā ir pārāk maz vai tās vispār nav. Tas var bojāt sūkņa mehāniskās daļas.






DĀRZA ROTA-BASEINS

Skaisti izveidots dekoratīvais baseins rada romantisku noskaņu. Tā iekārtošana un iekļaušana apkārtējā vidē sniedz daudz iespēju radošām izpausmēm.

Ideāls risinājums- gatavās formas baseini

Izveidot dārzā nelielu dekoratīvu ūdenstilpni nav pārāk sarežģīti. Visātrāk to var paveikt, izmantojot gatavās polietilēna formas. Atliek dārzkopības veikalā izvēlēties vēlamo formu un izmēru, izrakt dārzā atbilstošas konfigurācijas bedri, iesēdināt tajā gatavo baseinu un rūpīgi noblīvēt zemi gar ūdenstilpnes malām, lai izvairītos no baseina formas deformēšanās pēc tam, kad tajā būs ielaists ūdens.
Gatavās formas baseini ir ideāls risinājums, ja augsne viegli nobrūk un tajā grūti izveidot ūdenstilpnes formu. Gatavajiem baseiniem ir arī vairākas citas priekšrocības: materiāls, no kā tos gatavo, ir noturīgs gan pret UV staru, gan sala ietekmi. Atkarībā no katra ražotāja izmantotā materiāla, tā vidējā noturība apkārtējā vidē ir 10-15 gadu. Pateicoties konusveidā uz leju sašaurinātai formai, šādos baseinos ūdeni var atstāt arī uz ziemu, un tie nedeformēsies. Papildus baseinā izveidoti plauktiņi, kuros var izvietot ūdens augus.

Ar plēvi izklāts baseins – veido, kādu vēlies!

Ja dekoratīvajam baseinam nepieciešams speciāls izmērs un konfigurācija, tad tā izveidošanai dārzā jāizmanto baseina plēve. Varētu likties, ka baseinu plēvi var aizstāt ar parasto, siltumnīcām paredzēto plēvi, taču jāņem vērā, ka siltumnīcu plēve nav pietiekami izturīga. Ūdens, kā arī citu ārējās vides faktoru ietekmē tajā ātri veidojas caurumi, un var gadīties, ka izveidotais baseins pēc neilga laika pilnībā jāpārtaisa. Baseinu izveidei ražotā plēve ir blīvāka, stabilizēta pret UV un pieejama trīs dažādos biezumos - 0,5 mm, 0,8 mm un 1,0 mm. Turklāt papildus pret mehāniskiem bojājumiem baseina plēvi nodrošina, ieklājot zem tās oderi - blīvu audumu. Pareizi – ar oderi ieklātai - baseina plēvei noturība ārējā vidē ir piecpadsmit gadu.
Būtiska plēves baseinu priekšrocība ir mazākas izmaksas nekā gatavās formas baseiniem. Turklāt ar plēvi izklāts baseins ļauj variēt gan ar iecerētās ūdenstilpnes izmēru, gan formu, atliek precīzi aprēķināt nepieciešamo plēves daudzumu. To mēra, izraktās bedres platumā un garumā izvelkot auklu. Iegūtajiem mēriem pierēķina vismaz 25 cm pielaidi baseina malu pārklāšanai. Tā kā pieejamais plēves platums ir no 2 līdz 12 metriem, lielāka baseina izveides gadījumā plēvi līmē ar speciālu līmi.
Izklājot bedri, īpaši jāpiestrādā, lai plēve neveidotu krokas, tāpēc labāk šādas ūdenstilpnes veidot viļņveida vai ovāla formā, izvairoties no asiem leņķiem.
Piešķir individualitāti ar iekārtojumu
Lai izveidotais baseins kļūtu par elegantu dārza akcentu un organiski iekļautos apkārtējā vidē, to labiekārto. Līdztekus dažādiem ūdenī un audzēšanai dīķmalās piemērotiem augiem, šim nolūkam var izvēlēties arī gatavus elementus – dekoratīvas strūklakas un kaskādes, baseina apgaismojuma lampas, figūras utt., kas piešķirs izveidotajam baseinam individualitāti.

Laikus jāpadomā arī par dekoratīvā baseina ūdens tīrību: ūdens regulāri mehāniski jāattīra ar filtru palīdzību. Savukārt speciāli šķīdumi aizkavē baktēriju veidošanos ūdenī. Jārēķinās: jo mazāks baseins, jo ātrāk sasilst ūdens un vairojas baktērijas, jo biežāk tas jātīra.

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālu Dārza Pasaule (2014 jūnijs)