Katalogs: DĀRZS: Sēklas: Kurzemes sēklas dārzeņi:

Salvija ārstniecības KS 0,4g

Sēj laukā maija vidū 1 cm dziļi 50-60 cm attālās rindās vai 40 dienu dēstus izstāda pēc salnām 25-30x50-60 cm attālumā. Daudzgadīgs, līdz 1 m augsts puskrūms.

Ārstniecības salvija (Salvia officinalis) savvaļā sastopama Vidusjūras apgabalu sausajās kalnu nogāzēs.
Tā ir daudzu zāļu tēju sastāvā. Salvijai piemīt nomierinoša, sāpes remdējoša un antiseptiska iedarbība. Svaigas un žāvētas lapas izmanto kā garšvielu pie gaļas un zivju ēdieniem; salvija lieliski papildina ēdienus, kas gatavoti no aknām. Tā kā salvijai ir ļoti spēcīga garša un aromāts, tā jāpievieno pavisam maz.


LAPAS MAINA KRĀSU


Ir pazīstamas dažādu formu salvijas, kas atšķiras pēc lapu, ziedu krāsas, apmatojuma. Parastajai ārstniecības salvijai lapas ir pelēki zaļas ar matiņiem, bet šīs pašas sugas varietātes ar atšķirīgu krāsojumu ir gan dekoratīvas, gan aromātiskas, tāpēc tās var audzēt gan kā krāšņumaugu, gan izmantot kā garšvielu.


S.officinalis ‘Aurea’ ir ar dzeltenām un koši zaļām lapām, krūmiņš ap 25cm augsts, lapas ļoti aromātiskas.


S.officinalis ‘Purpurascens’ jeb ‘Purpurea’ jaunās lapiņas ir sarkanīgi violetas, vēlāk pelēcīgā purpura krāsā. Krūms 30cm augsts. Ļoti spēcīgs aromāts. Izmanto tējai pret kakla sāpēm.


S.officinalis ‘Tricolor’ ir trīskrāsainas lapiņas ar krēmkrāsas, rozā un purpura plankumiem. Arī šīs salvijas ir ļoti aromātiskas.


PIEMĒROTĀ VIETĀ ZIEMO


Lai gan salvijas ir ziemcietīgas, tomēr vājāk ziemo vecāki un mitrās, smagās augsnēs audzēti augi. Arī ar sniegu nabadzīgās ziemās salvijas dažkārt izsalst vai apsalst to nepārkoksnējušās galotnītes. Drošākai pārziemošanai augus rudenī var piesegt ar kūdru, lapām vai salmiem. Vecākiem augiem stumbri pārkoksnējas, tāpēc pavasarī 8-10cm augstumā virs zemes tos nogriež; tas veicina augu atjaunošanos.


Īpaši skaistus un mīļus augus rudenī var pārstādīt siltumnīcā vai arī kastē un novietot pagrabā.


PAVAIRO AR SPRAUDEŅIEM


Ārstniecības salvijai vienādus augus iegūst, pavairojot veģetatīvi, visbiežāk ar spraudeņiem. Veikalā nopērkamās sēklas parasti ir dažādu formu maisījums. Spraudeņus griež pavasarī, kad sāk augt jaunās lapas.


Salviju var pavairot arī ar ceru dalīšanu, un šis darbiņš veicams pavasarī. Lai būtu mazāk problēmu ar veciem augiem, salviju stādījumus vēlams atjaunot ik pēc trim gadiem.


Kaltēšanai lapas un lapotus zarus vāc pirms ziedēšanas vairākās reizēs. No vecākiem augiem pirmo reizi lapas vāc jau vasaras sākumā, no jaunajiem – vasaras beigās vai rudens sākumā; ar aprēķinu, lai paspētu izaugt jaunas lapas. Lapas žāvē ēnā labi vēdināmā telpā. Žāvējot mākslīgi, temperatūra nedrīkst pārsniegt 30 grādus pēc Celsija.

Kur un kā sēt sēklas?