Katalogs: DĀRZS: Sēklas: Kurzemes sēklas dārzeņi:

Skābenes Broadleaved platlapu 2g sēklas KS

Daudzgadīgs augs. Sēj dobēs aprīlī, maijā, kā arī jūlijā, augustā nākamā gada ražai. Ražu ievāc sākot no maija mēneša vairākkārtīgi šķinot vai nogriežot pilnībā. Attaug labi. Pārtikā izmanto vārītā un svaigā veidā. Lapas konservē patēriņam ziemā.

Kas var būt spirdzinošāks par zupu no pirmajām skābenēm! Kaut arī maltītes no skābenēm parasti gatavo vien dažas reizes sezonā, šos dārzeņus ir vērts audzēt, lai gardās lapiņas būtu pa rokai, kad ļoti, ļoti kārosies...


Pasaulē pazīstamas aptuveni 200 dažādu veidu skābenes, un dažām uzturā lieto ne tikai lapas, bet arī sakneņus un sulīgos alpu kātus. Uzturam audzē ne tikai labi pazīstamās parastās skābenes, bet arī spinātu jeb angļu skābenes ar milzīgām lapām un franču skābenes ar mazām lapiņām.


Skābenes ir daudzgadīgi, aukstumizturīgi sūreņu dzimtas lapu dārzeņi, kas abi pārziemo laukā bez piesegšanas un pavasarī agri dod ražu. Tomēr, pieturoties ilgstošam kailsalam, tās dažkārt var aiziet bojā. Tāpēc rudenī, kad zeme jau sāk sasalt, stādījumus var mulčēt ar kūdru.


PIETICĪGAS, BET VĒLAS MITRUMU


Pirmajā gadā augi pieņemas spēkā, nobriedina sakneņus. Skābenēm ir mietsakne, kas augsnes augšējā slānī zarojas un veido sakneņus. Pirmajā gadā izaug lapu rozete, lapas ir ar gariem kātiņiem, bet, sākot ar otro gadu, veidojas ziedneši, un uz tiem esošās lapas ir nelielas, sēdošas. Agri pavasarī sētās skābenes mēdz ziedēt jau pirmajā gadā.


Karstā un sausā laikā augi ātri veido ziednešus, tā samazinot ražu. Skābenes labi aug, ja augsnes mitrums ir ap 85% un relatīvais gaisa mitrums – ap 80%. Visvairāk mitruma nepieciešams dīgšanas un jauno lapu attīstības laikā. Savukārt gaismas ziņā skābenes ir pieticīgas, tomēr noēnotās vietās tās izstīdzēs, lapās uzkrāsies mazāk vitamīnu.


SVARĪGS GADS PĒC SĒŠANAS


Sēklas sēj agri pavasarī vai vasaras beigās – augustā; var sēt arī visu vasaru. Skābeņu audzēšanai piemērotākais ir mālsmilts vai smilšmāla augsnes ar skābu reakciju – pH 5-5.9. Pirms sējas augsnē iestrādā pamatmēslojumu – kompleksos minerālmēslojumus , vismaz 60g/m2.


Sēklas sēj 45cm attālās rindiņās vai divrindu slejās. Attālums starp rindiņām – 20cm, starp slejām - 60cm. Sēklas ir sīkas, tāpēc tās iestrādā tikai 1.5cm dziļi. Tās sāk dīgt jau +2-3 grādu temperatūrā pēc Celsija. Lapas pacieš salnas līdz -7 grādiem pēc Celsija, bet augšanai optimālā ir +15-20 grādu temperatūra pēc Celsija. Sēklas sadīgst pēc 10-14 dienām. Ja sējums ir sabiezināts, augus retina, atstājot apmēram 4cm attālumā citu no cita. Sējumu laista un izravē nezāles, vienlaikus arī uzirdinot augsnes virskārtu.


Skābenes var pavairot, arī dalot ceru.


REGULĀRI VĀC RAŽU UN MĒSLO


Otrā audzēšanas gada pavasarī skābenēm papildmēslojumā dod kompleksos minerālmēslus, aizvāc veco lapu atliekas un izlauž ziednešus, lai nenovājinātu augus. Skābenes vāc, kad lielākā daļa lapu izaugušas 8-10cm garas. Parasti otrajā audzēšanas gadā ražu sāk vākt maija pirmajā dekādē.


Vasarā skābenes griežamas 5-6 reizes, ik pēc trim nedēļām. Kad lapas nogrieztas, ceriem dod papildmēslojumu un aplaista. Labāk melšot ar šķīstošajiem kompleksajiem minerālmēsliem, ieberot 20g (1 ēd.k.) 10l ūdens. Tas veicina lapu ataugšanu. Ja stādījumus paredzēts saglabāt nākamajam gadam, mēnesi pirms veģetācijas perioda beigām ražu nevāc, lai labāk nobriest sakneņi. Lai pavasarī agrāk iegūtu ražu, pirms ziemas stādījumus apsedz ar plēvi vai agrotīklu – tad lapas izaug par 12-15 dienām ātrāk.


Ievēro! Pāraugušās skābeņu lapās uzkrājas skābeņskābe, tāpēc tās uzturā lietot nevajag. Ja visas skābenes izlietot uzturā nevar, tās ik pa laikam apgriež, lai ataug jaunās lapiņas.


Skābenītes sniegā! Pirmās skābenes var griezt jau agri pavasarī, jo šie lapu dārzeņi steidzināmi gluži tāpat kā pētersīļi vai sīpoli. Steidzināšanai paredzētas skābenes rudenī izrok ar visiem skaneņiem. Saknēm, kuras garākas par 50cm, saīsina galus. Apgriež lapas, atstājot tikai galotnes pumpuru. Glabā pieraktus pagrabā, 0-3 grādu temperatūrā pēc Celsija. Steidzināšanai vislabākie ir divgadīgie un trīsgadīgie sakneņi. Skābenes modina, sākot ar novembri, decembri, kad tām beidzas miera periods, līdz pavasarim, kad ražu var vākt no dobes. Stāda siltumnīcās kastītēs vai lielos traukos, apberot ar 18-20cm biezu augsnes kārtu. Steidzina 16-18 grādu temperatūrā pēc Celsija labi vēdināmā telpā, mēreni laista. Pirmās lapiņas griežamas pēc 20-30 dienām, pēc tam dod papildmēslojumu. Ražu vāc pa daļām vai nogriež visas lapas uzreiz. Galvenais – jāsaglabā galotnes pumpurs, lai skābenes varētu ataugt.

Kur un kā sēt sēklas?