Katalogs: DĀRZS: Sēklas: Sēklas Sekluva - dārzeņi:

Citronzāle 1 grupa 0.1g sēklas 2018.gads

Lemon Grass
Citronāze

Daudzgadīga

Sēj iekštelpās visa gada garumā 0,5cm dziļumā, pa pāris sēklām vienā podiņā. Sēklu dīgšana var būt ļoti lēna, tās diedzējiet 20-30 grādos pēc Celsija. Pārstādiet, kad tie apmēram 10cm gari. Audzējiet tos siltumnīcā vai telpās. Vasaras mēnešos podus var iznest ārā.

Tropiska zāle. Kāti ar lielisku citrona aromātu.

Citronzālei piemīt dezinficējošas īpašības, stimulē elpošanas centra darbību, asins un limfas cirkulāciju, nostiprina asinsvadu sieniņas, veicina muskuļu izturību, regulē vielmaiņu, uzlabo kuņģa un zarnu trakta darbību, stimulē kuņģa sulas un fermentu aktivitāti, veicina svara samazināšanos un stimulē laktāciju. Veicina darbspējas un uzmanības koncentrēšanos, uzlabo atmiņu. Efektīva ādas sēnīšu saslimšanu, kašķa, utainības, piņņu ārstēšanā, sašaurina poras, attīra ādu. Atbaida tarakānus un kodes.

Augstums 90cm

Iepakojumā 500 sēklas

CITRONZĀLE

Citronzāles spēcīgais cers lieliski iederēsies puķu dobē. Turklāt tai, kā liecina nosaukums, tiešām ir izteikts citronu aromāts. Auga lapas lietojamas arī kā garšviela.

Citronzāli kulinārijā izmanto gan svaigu, gan kaltētu un saldētu. Svaigā veidā vislabāk der lapas apakšējā, apmēram 15cm garā gaišākā, sulīgākā daļa. Kaltēt var visu lapu. Lapas žāvē tumšā vietā, lai saglabātos to zaļā krāsa. Žāvētās lapas lieto tējas gatavošanai vai , saberztas pulverī, ēdienu aromatizēšanai. Rūpnieciski citronzāli izmanto eļļas ieguvē - to lieto ziepju un citu kosmētikas un parfimērijas līdzekļu aromatizēšanai. Citronzāle ar savu specifisko aromātu darbojas arī kā repelents, atbaidot kukaiņus.

Citronzāle ir tipisks tropisko un subtropisko apgabalu augs, ko mēģina pieradināt arī šeit.
Citronzāle ir daudzgadīgs aromātisks graudzāļu dzimtas augs, kura dzimtene ir Āzijas valstis - Indija, Malaizija, Šrilanka, Indonēzija. Tieši šo zemju kulinārijā tā arī visplašāk tiek lietota. Gan kulinārijā, gan kosmētikā un parfimērijā izmanto vairāku sugu citronzāles (Cymbopogon flexuosus; C.citratus). Citronzāli kultivē arī citur pasaulē atbilstošās klimata zonās, bet aukstākās zemēs, kur ziemā valda sals, to audzē kā viengadīgu kultūru vai arī augus pārnes uz apkurināmām siltumnīcām.

Savā dzimtenē citronzāle aug lielos, blīvos ceros. Cera augstums var sasniegt 1.8m, platums līdz 1.2m. Lapas ir līdz 90cm garas un 1.3-2.5cm platas, ar ļoti asām malām. Eksotikas cienītājiem, kuriem ir mazi bērni, tas jāņem vērā - žiletes asuma lapas var savainot gan bērnus, gan pašus neuzmanīgākos plūcējus. Tropos augs vienā vietā aug 3-4 gadus, ražu var vākt ik pēc 3-5 mēnešiem. Siltajās zemēs citronzāli pavairo ar ceru dalīšanu.

Latvijā citronzāļi pavairo ar sēklām. Sēj siltumnīcās, sākot no februāra. Sēklas vislabāk dīgst 20-25 grādu temperatūrā, dīgšanas ilgums 5-14 dienas. Citronzāles sēklu dīdzība nav sevišķi laba, aptuveni 50%, bet visbiežāk 35-40%. Vislabāk sēklas sēt uzreiz podiņos pa vairākām kopā 0.5-1cm dziļi. Sēšanai lieto to pašu kūdras substrātu, ko citām kultūrām.

Siltās zemēs citronzāli pēc salnām var izstādīt arī saulainā vietā ārā, bet tropu izmērus, protams, tā pie mums nekad nesasniegs. Drošāk tomēr šo siltummīli audzēt podos, kurus var novietot vissaulainākajā dārza vietā un, ja iestājies aukstāks laiks, ienest siltumnīcā.
Vislabāk citronzālei patiks saulainā vietā aizvējā - tā vēlas vismaz sešas saulainas stundas dienā. Kad citronzāles stādiņi paaugušies, tos pārstāda lielāka podā. Citronzāles audzēšanai vispiemērotākās ir auglīgas, mālainas augsnes (augs arī citādās augsnēs), tāpēc podā labāk iepildīt nevis kūdru , kas karstumā ļoti ātri izžūst, bet parastu auglīgu dārza zemi. Laista un mēslo kā jebkuru augu - pēc vajadzības. Laista bagātīgi, bet ne pārmērīgi.
Ziemā citronzāli nākamajam gadam glabā siltās un gaišās telpās, taču to var audzēt arī kā viengadīgu augu.

Iepakojumā 0.1g sēklas