Katalogs: DĀRZS: Sēklas: Sēklas Sekluva - dārzeņi:Piparmētra 1grupa 0.1g sēklas

Mentha piperita
Piparmētra

Sēj iekštelpās marts - jūnijs, sēklas nedaudz apsedzot ar augsni. Sēklas dīgst 14-35 dienas. Izstāda ārā pēc salnām 30cm attālumā citu no cita.

Sēj ārā maijs - jūnijs, sēklas nedaudz apsedzot ar augsni. Vēlāk izretina 30cm attālumā citu no cita.

Ražas vākšana: aprīlis - novembris

Daudzgadīga. Kultivēts lūpziežu dzimtas mētru ģints ārstniecības augs, kas jau kopš senseniem laikiem plaši pazīstams visā pasaulē. Kaut arī ārstnieciski piparmētra ir ļoti vērtīgs augs, kas palīdz pret daudz un dažādām kaitēm, to izmanto ne tikai medicīnā un farmācijā. Piparmētras sastāvā esošā ēteriskā eļļa satur mentolu (~50%). Tieši savas atsvaidzinošās iedarbības un patīkamās, svaigās garšas dēļ, šo augu izmanto arī pārtikas un parfimērijas rūpniecībā.

Ārstnieciskās īpašības.

Piparmētra ir viens no tiem augiem, kas medicīnā izceļas ar ļoti plašu pielietojumu. Šo augu bieži lieto saaukstēšanās un gripas gadījumos, pret kakla sāpēm un bronhītu. Atkarībā no devas un pagatavošanas veida, drogu var izmantot gan kā tonizējošu, gan arī kā nervus nomierinošu līdzekli. Zināms, ka piparmētra aktivizē un nostiprina cilvēka smadzeņu darbību un stimulē garīgās spējas. Patīkamās, atsvaidzinošās garšas dēļ piparmētru ierasti lieto pret sliktu dūšu, vemšanu, vēdera sāpēm un uzpūšanos, gāzu uzkrāšanos, kā arī ēstrgribas rosināšanai. Piparmētra veicina žults izdalīšanos; to var lietot arī kā vieglu diurētisku līdzekli. Mentha piperita uzlabo arī asinsriti. Bez tam, piparmētrai piemīt dezinficējoša iedarbība un to nereti izmanto ārīgi iekaisumu, sasitumu un brūču dziedēšanā. Ārīgi piparmētru vēl izmanto, lai pagatavotu dažādas dziedinošas un sāpes remdējošas kompreses, nomierinošas aromātiskas peldes, u.c. Uzskata, ka piparmētrai piemīt pretaudzēju aktivitāte.

Augstums 40-80cm

Iepakojumā 0.1g sēklas

Kāpēc puķes un dārzeņus audzēt pašam?