Jautājumi un atbildes
ZAĻMĒSLOJUMS. Kas tad tas tāds īsti ir?!


Ne tikai rudenī, bet arī jau vasarā vietām sakņu dārzam ļauj atpūsties, audzējot zaļmēslojuma augus. Sējot pākšaugus un graudaugus, augsne tiek uzlabota. Graudaugi neļauj pa ziemu izskaloties barības vielām. Turklāt humuss, kas rodas, augiem sadaloties, uzlabo augsnes struktūru un paaugstina tās spēju saglabāt mitrumu. Vissvarīgāk tas ir sakņu dārzā, jo organiskās vielas un humuss parasti iet zudumā, kad tiek apstrādāta augsne un novākta raža.

Tātad, ļaujot dārzam atpūsties, palīdz atjaunoties augsnei. Daudzus no zaļmēslojuma augiem var sēt nomaļus dārza stūrīšos; to sāk darīt agri pavasarī un turpina visu vasaru.

Šiem augiem ir plaša sakņu sistēma, kas "izvelk" augšup dziļi zemē paslēpušās augu barības vielas. Pākšaugi rada papildu skābekli, jo tas saistās ar gumiņbaktērijām. Šīs baktērijas saņem slāpekli no gaisa un savāc to sakņu izaugumos jeb gumiņos. Augam sadaloties, šī vērtīgā viela nokļūst augsnē. Zāle vai graudaugi neuzkrāj slāpekli, taču rada daudz organiskā mēslojuma. Zaļmēslojuma pēdējais izsējas laiks 5-6 nedēļas līdz rudens salnām, lai tie pagūtu iesakņoties.Novākšana - iestrādāšana augsnē.
Augus sakapā mazākos gabaliņos, pirms tie kļūst cieti un koksnaini. Tad tos ierok augsnē. Ja sējums ir ļoti blīvs, lapas un stublājus izmanto kompostam, bet saknes un palikušos rugājus iestrādā augsnē.

Lielam daudzumam zaļmēslojuma vajadzīgas vismaz dažas nedēļas, lai tas augsnē pārstrādātos. Tas tāpēc, ka mikroorganismi, kas mīt augsnē, uz laiku saista tajā jau esošo slāpekli, kamēr vien noris zaļmēslojuma sadalīšanās.
Dārzs ir gatavs stādīšanai, kad zaļmēslojuma augu lapas un stublāji vairs nav saskatāmi, - tie kļuvuši par augsnes sastāvdaļu.Johnsons un MrFothergill's piedāvā:
Zaļmēslojums Spring-Summer Mix pavasarim un vasarai. Sastāvā baltā sinepe, facēlija, sējas griķis un ārstniecības amoliņš.
Zaļmēslojums Autumn Mix rudenim. Sastāvā inkarnāta āboliņš, pļavas āboliņš, daudzlapu airene un baltā sinepe.
Zaļmēslojums Phacelia tanacetifolia. Parastā facēlija.
Zaļmēslojums Mustard (White).Baltā sinepe.
Zaļmēslojums Lucerne (Alfalfa). Sējas lucerna.
Zaļmēslojums Winter Grazing Rye rudenim. Sējas rudzi.