Jautājumi un atbildes




ĶIRBJI un KABAČI, to veidi.




Īsā rokasgrāmata ķirbju un kabaču audzēšanā.




Kas Jums būs nepieciešams?
• Sēklas
• Puķu podiņi vai kasete
• Komposts
• Lieli puķu podi vai maisi
• Dārza lāpsta vai dakša
• Grābeklis


Ķirbju, kabaču un patisonu veidi.
Kabači - augi ir ļoti ražīgi, tie dod ļoti augstas ražas, augļi sulīgi. Parasti cilindriskas formas, zaļas krāsas, ar svītrainu vai īpaši raibu mizu. Ļoti skaisti ir dzelteni kabači, kā piemēram, šķirne ‘Gold Rush F1’ un ‘Atena Polka F1’. Citas šķirnes, kā ‘Eight Ball F1’ ražo neparasti apaļus augļus, kuri ir lieliski ēdienu pagatavošanā, izmantojot tos tādos ēdienos, kā – pildītie kabači.
Ķirbji - dažādu izmēru un veidu, pārsvarā apaļi, ovāli un plakani apaļi. Jo mazāki augļi, jo vairāk augs tos spēj saražot.
Patisoni - tie iedalās vasaras un ziemas šķirnēs. Vasaras šķirnes, kā jau to nosaukums saka priekšā, ienākas sākot ar vasaras vidu un beigām. Regulāra ražas novākšana, veicina jaunu augļu viedošanos! Patisonus ‘Yellow Sunburst’ un zaļos ‘Gagat’ ieteicams vākt, kad tie vēl pavisam mazi. Ēdienu pagatavošanā tie ir lieliski sava mazā izmēra dēļ. Ziemas šķirnes parasti ir stipri lielākas, un tām nepieciešams garāks veģetācijas periods. Katrs augs ražo vienu ražu, kuru novāc rudenī.

Kabači ‘Eight Ball’

ĶIRBJU, KABAČU UN PATISONU AUDZĒŠANA
Kur
Ķirbju dzimtas dārzeņus, kā kabačus, ķirbjus un patisonus, var sēt paliekošā vietā dārzā, sagatavotā dobē, kad augsne jau ir pietiekami uzsilusi, parasti tas ir maija mēnesī. Protams, agrākām ražām un veiksmīgākai ražas iegūšanai, ieteicams augus audzēt no dēstiem, sējot tos siltumnīcās jau marta mēnesī. Šiem dārzeņiem patīk saulaina un silta vieta, kur nepūš vēji, augsne ir ļoti auglīga un mitra.

Cukini ‘Soleil’

Sēklas sēj apmēram 1.5cm dziļumā. Sējot podiņos, izmantojiet svaigu un tīru kompostu. Lai veicināti dīgšanu, podiņus novietojiet telpā, kur aptuvenā gaisa temperatūra 15-20 grādu pēc Celsija. Pārsedziet tos ar stiklu vai plēvi. Kad sēklas sadīgušas, pārsegu noņemiet. Sējot ārā – augsnei jau ir jābūt sagatavotai, bagātīgi mēslotai ar organisko mēslojumu (tas veicinās arī ilgu augsnes mitruma saglabāšanos). Sējiet pa 2 sēklām vienā vietā, tas palīdzēs izaugt spēcīgākam augam. Neaizmirstiet izmantot pievienotās bezmaksas etiķetes Johnsons sēklām, lai atšķirtu un atcerētos, kādas šķirnes esat iesējuši.
Audzēšana
Kad ārā sētie dēsti ir paaugušies, tos retina. Izvēlas spēcīgāko no pāra un pārstāda paliekošā vietā. Augsnei jābūt mitrai, bet ne slapjai un brīvai no nezālēm. Siltumnīcā audzētos dēstus, izstāda ārā, kad tiem jau izaugušas 5-6 lapas. Pirms stādīšanas ārā, ieteicams tos aklimatizēt – pāris stundas dienā novietojiet tos ārā un tikai tad izstādīt paliekošā vietā. Stādīšanas attālumus meklējiet uz sēklu paciņām. Vienmēr dēstus turiet aiz lapām, tā jūs nevarat salauzt dēsta kātu.

Patisoni ‘Sunburst’
Ražas vākšana
Kabačus vislabāk vākt, kad tie vēl ir jauni un nav pārauguši. Regulāra kabaču, cukini, patisonu novākšana, veicina jaunu augļu aizmešanos. Ziemas patisoni un ķirbji nogatavojas pie auga. Tos jānovāc līdz pirmajām salnām. Miza kļūst cieta un tie viegli nolūzt pie kātiņa, kad tie ir gatavi. Ķirbjus un patisonus, ja vien tie nav bojāti, var uzglabāt vairākus mēnešus. Uzglabājiet tos labi ventilējamās telpās, vidējā gaisa temperatūra +10 grādu pēc Celsija.



Ķirbji ‘Baby Bear’

Padomi
• Pārsedziet dēstus ar agroplēvi, ja pastāv risks, kad dēstus varētu kaitēt salnas.
• Augus laistiet regulāri, it īpaši ziedēšanas un augļu aizmešanās laikā.
• Ietiecama regulāra mēslošana, it īpaši vieglās smilšu augsnēs.
• Rudenī ieteicams zem augļiem novietot salmus vai kādu koka dēlīti, lai izvairītos no ķirbju un patisonu pūšanas.
• Noņemiet lapas, kas apēno jau gatavos augļus. Saules gaisma palīdzēs tiem ātrāk nogatavoties.
• Ja tuvojas salnas un augļi vēl nav nogatavojušies, varat tos ietīt agroplēvē, tādejādi pasargājot no salnām.
• Mazdārziņu īpašniekiem – tagad ir ļoti daudz jaunu šķirņu, kuras aizņem ļoti maz vietas! Tos var audzēt pat kūdras vai speciālos augu maisos, vai lielos konteineros.
• Vijīgos augus var audzēt arī pie stingriem režģiem. Šajā gadījumā ir nepieciešamas tīklu somas smagajiem augļiem.
• Patisonus var vākt līdz 5cm diametrā un lietot veselus, vai arī audzēt līdz pat 15cm diametrā un tad tos griezt šķēlēs vai kubiciņos.



Receptes
Cukini salāti:
Sagrieziet cukini gareniski šķēlēs, apkaisiet ar sāli un nedaudz apcepiet, līdz tie kļūst mīkstāki. Var arī blanšēt ar verdošu ūdeni. Pārlejiet ar sasmalcinātu ķiploku un piparmētru lapām olīveļļā un balsamico mērci pirms pasniegšanas.
Pildīti apaļie kabači vai patisoni
Nogrieziet augšu patisonaim vai apaļajam kabacim. Izņemiet sēklas. Ietiniet folijā un cepiet līdz tie mīksti. Izņemiet mīkstumu, atstājot tik daudz, lai miza nesakristu. Sajauciet izgrebto mīkstumu ar sautētiem sīpoliem, ķiplokiem, rīvmaizi un salviju. Pievienojiet nedaudz saldo krējumu, samaisiet un ielieciet izgrebtajos ķirbjos vai patisonos. Ievietojiet atpakaļ krāsnī un cepiet līdz tie ir kārtīgi uzkarsuši. Pasniedziet galdā.
Ceptu ķirbju zupa
Sagrieziet kubiņos ķirbja mīkstumu un lieli sarkano sīpolu. Apcepiet olīveļļā krāsnī līdz tie mīksti. Ielieciet katlā kopā ar dažādiem dārzeņiem vai ar vistas gaļu, pievienojiet sakapātu ķiploku, sāli un piparus. Vāriet 10 minūtes. Tad sablenderējiet viendabīgā masā, pasniedziet karstu ar siltu, grauzdētu maizi.