Jautājumi un atbildes




Par TOMĀTIEM! Īsi un kodolīgi!




Īsā rokasgrāmata tomātu audzēšanā.




Kas Jums būs nepieciešams?
• Sēklas
• Kasetes vai podiņi
• Komposts
• Lieli puķu podi vai stādāmie maisi
• Augu balsti
• Tomātu mēslojums



Tomātu veidi.
Ir tik ļoti daudz tomātu veidu! Tiem ir dažādi augšanas paradumi, auguma izmēri, dažādas augļu formas, krāsas un garšas.
Tomātu augumus izšķir determinantos un indeterminantos. Šie vārdi raksturo to auguma parametrus.
Determinanti tomāti – kompakta forma, krūmveida augs, nav obligāti jāizlauž pazares.
Indeterminanti tomāti – augs gara auguma, nepieciešams balsts. Nepieciešama pazaru izlaušana. Pazaru izlaušana neveicina lieku lapu augšanu, kas samazina auga spēkus ražot augstas kvalitātes augļus.
Iedalījums pēc augļu izskata:
Ķiršu tomāti – mazi, pārsvarā apaļi, saldi, lieliski uzkodām un salātiem, kā arī cepšanai.
Standarta tomātu augļi – vidēja izmēra, ar lielisku aromātu, skābeni salda garša. Piemēroti sviestmaizēm, salātiem un mērcēm.
Bifšteka tomāti – ļoti liela izmēra augļi, gaļīgs un miltains mīkstums. Lieliski ēdienu pagatavošanā, ideāli burgeru un sviestmaižu pagatavošanā.
Plūmju tomāti – visvairāk tiek izmantoti dažādos itāļu tradicionālajos ēdienos. Parasti tie mēdz būt dažādu lielumu.
Ķekaru tomāti – jaunākais tomātu pasaulē. Tie ir ļoti saldi, nedaudz mazāki un vairāk iegareni kā ķiršu tomāti.



TOMĀTI



Determinanta tomātu šķirne puķu podā.
Kur
Tomātu dzimtene ir Dienvidamerika, līdz ar to tie prasa siltu un garu veģetācijas periodu, sēklas jāsēj agri. Dažām šķirnēm ir nepieciešami siltāki laika apstākļi, šīs šķirnes iesaka audzēt apsildāmās siltumnīcās. Ir tomātu šķirnes, kuras var audzēt arī ārā -atklātā laukā. Indeterminantas šķirnes stāda lielos podos vai maisos un tiem nepieciešams balsts. Zemās un krūmu determinantās šķirnes viegli audzēt puķu podos, konteineros vai pat iekaramajos podos.

Sēklas jāsēj iekštelpās podiņos vai kasetē, parasti to dara laika periodā no janvāra līdz martam. Tomātus, kurus paredzēts audzēt ārā, sēj vēlāk. Sēklas apsedz nedaudz ar augsni un viegli aplaista. Podiņiem vai kasetēm jābūt tīrām no nezālēm, pārliecinieties arī, vai komposts, ko izmantosiet, būs labas kvalitātes. Sēklu dīgšanas laikā ieteicams uzturēt 15-200C temperatūru un pārsedziet podiņus/kaseti ar stiklu vai plēvi, tas palīdzēs ilgāk uzturēt mitru augsni. Kad sēklas sadīgušas, pārsegu noņemiet. Neaizmirstiet podiņā vai kasetē pielikt etiķeti, zīmīti, lai zinātu, kas te uzdīgs. Šajā ziņā jāpateicas Johnsons, jo šīs firmas visām sēklu paciņām šāda etiķete jau ir klāt!
Audzēšana
Kad sēklas sadīgušas un stādi paaugušies, tos rūpīgi pārstāda lielākos podiņos. Vienmēr stādiņus turiet aiz lapām, tādā veidā Jūs nevarat salauzt stāda kātiņu. Jaunajos podiņos tie aug līdz tos pārstāda siltumnīcā zemē, lielākos podos vai maisos. Stādus, kurus audzēsiet ārā pirms izstādīšanas , ieteicams aklimatizēt – uz pāris stundām tos novietot siltā vietā ārā uz pāris stundām dienā. Stādiet ārā paliekošā vietā pēc divām nedēļām (izvairieties no salnām).
Indeterminantām šķirnēm ir nepieciešams balsts, tam var izmantot mietiņus vai arī piesiet tos ar auklām. Regulāri nepieciešams izlauzt pazares. Tomātu galotnes nogriež, kad ir izveidojušies 6-7 ķekari.



Pazaru izkniebšana indeterminantām šķirnēm.
Raža
Siltumnīcu tomāti ražo no jūnija līdz oktobrim, āra tomāti sāk ražot augustā.


Padomi
• Laistiet augus regulāri. Mēslojiet reizi nedēļā ar speciālu mēslojumu tomātiem līdz brīdim, kad sāk veidoties pirmie ķekari.
• Pārstādot jaunus tomātu stādus, stādiet tos nedaudz dziļāk kā tie auguši. Stādus var stādīt pat tādā dziļumā, kad augsne pieskaras pirmajām lapām. Uz stāda kāta izveidosies jaunas saknes, kas vēl vairāk nostiprinās augu.
• Ja auga stiprināšanai izmantosiet mietiņus, tad dariet to tagad, jo šajā brīdī vismazāk traumēsiet auga saknes.
• Ja audzēsiet tomātus maisos, augsni uzirdiniet pirms stādīšanas.
• Lai saknēm pietiktu vietas, kur augt maisos, iestādiet tomātus lielā un dziļā podā. Tad podu novietojiet uz maisa. Izgrieziet nepieciešamo caurumu maisā – poda apakšējo diametru un ievietojiet tur podu.
• Audzējot tomātus ārā -apsedziet augsni ar mulču, kad augsne ir iesilusi. Mulča palīdzēs noturēt ilgāk mitrumu augsnē un būs mazāk nezāļu.
• Ja apakšējās lapas maina krāsu vai novīst, noņemiet tās savlaicīgi, lai izvairītos no slimībām.
• Ja siltumnīcu tomāti bieži slimo, nākamajai sezonai sagatavojot, to ieteicams dezinficēt un izvēlēties citas, jaunas šķirnes, kas ir izturīgas pret Tomātu Mozaīkas Vīrusu, Verticilozi un Fuzariozi.
• Sasaldējiet neapēstos tomātus kā mērces, tomātu sulu vai arī veselus augļus. Alternatīva uzglabāšanai arī ir ketčupi un pikantās mērces.
• Ražas sezonas beigās āra tomātus, kuri vēl joprojām ir uz auga un nenogatavojušies, var steidzināt augu noliecot horizontāli un piestiprinot pie zemes ar U veida turētāju. Zemi jāpārklāj ar sausiem salmiem. Augus pārsedziet ar agroplēvi.
• Āra tomātus noņemiet pirms salnām. Augļus ienesiet telpās, lai nogatavojas.
• Ieteicams starp tomātiem iestādīt samtenes, jo tās palīdz atbaidīt insektus, kā piemēram, baltblusiņu. Citi lieliski kompanjoni tomātiem ir baziliks, loki, sīpoli un kreses. Tomātiem nevēlami kaimiņi ir kāpostu dzimta.


Receptes
Pastas mērce:
Noņemiet tomātiem mizu (blanšējot verdošā ūdenī, to izdarīt būs daudz vieglāk). Pannā uzkarsējiet olīveļļu, ielieciet tomātus, vāriet līdz iegūstat viendabīgu masu. Nokāsiet, lai mērcei nebūtu klāt sēkliņas, ja to nevēlaties. Pievienojiet nedaudz balsamiko etiķi, raudeni, timiānu, sālu un piparus pēc garšas.
Bifšteku tomātu sviestmaize:
Rudzu maizes bieza šķēle, bifšteka tomāta šķēle, sarkanā sīpola ripiņas, gurķa šķēlītes, avokado šķēlītes. Beigās maizīti apberiet ar lucernas dīgstiem un pievienojiet medus sinepes.
Cepti ķiršu tomāti:
Izkārtojiet ķiršu tomātus cepamtraukā. Apsmidziniet tos ar olīveļļu un pievienojiet nedaudz sāli. Ja patīk, var katrā tomātā ielikt ķiploka daiviņu. Cepiet vidējā krāsnī līdz tomāti sāk kļūt krunkaini. Apkaisiet ar svaigi kapātu baziliku un pasniedziet nekavējoties.