Jautājumi un atbildes




Kāpēc puķes un dārzeņus audzēt pašam?




Īsā rokasgrāmata augu audzēšanā no sēklām.




KO MĒS IEGŪSTAM, PAŠI AUDZĒJOT AUGUS NO SĒKLĀM?! - Gandarījums ir neizmērojams. Tas ir milzīgs prieks, zinot, ka tas, kas izaugs un uzziedēs, ir tikai un vienīgi Jūsu pašu roku darbs.


Patiesi lieli ietaupījumi, nopērkot nelielu sēklu paciņu un no tās izaudzējot ļoti daudz augu. Bieži vien sēklas sēklu paciņā ir tik daudz, ka tās pietiek vairākām sēšanas reizēm! Piemēram, ik pēc laika sējot salātus, Jūs iegūsiet arvien svaigu salātu ražu, nevis regulāri tos plastmasas iepakojumā nopirksiet lielveikalā. Tāpat arī puķes sējot vairākkārtīgi, Jūs pagarināsiet to ziedēšanas periodu, kas priecēs Jūs un Jūsu draugus. Augi, kas nopirkti dārzu centros, parasti ir sēti vienā laikā un vienā laikā arī ziedēs un noziedēs.
Audzējot pašam augus no sēklām, tie jau laikus pierod pie augšanas vietas un nekur Jūs labāk par tiem nerūpēsieties, kā mājās, -veselīgāki augi un lielākas ražas. Liekos augus varēsiet iemainīt ar kaimiņiem pret ko citu. Tas ir lielisks veids, kā satikt jaunus cilvēkus, iegūt citu pieredzi un apspriest jaunākās idejas un augu šķirnes.


Vispirms Jums vajadzētu saprast, kādus augus Jūs vēlaties audzēt, un vai tie būs viengadīgi, vai daudzgadīgi. Uz sēklu paciņas ir jābūt visai nepieciešamajai informācijai, kā audzēt izvēlēto augu. Darbarīkus nav nepieciešams katru gadu pirkt jaunus, tos var izmantot atkārtoti, tādēļ cenšaties neizvēlēties tos pašus lētākos.


Jums būs nepieciešami:
Dārza dakša un grābeklis – augsnes sagatavošanai dobēs.
Dēstu kasetes un podiņi – dēstu audzēšanai.
Komposts, augsne – kasešu un podiņu piepildīšanai.
Pilnvērtīgs augsnes substrāts – dēstu pārstādīšanai lielākos podos.
Minisiltumnīca vai plastmasas/stikla pārsegs dēstu kastēm – stādu uzturēšanai mitrumā un siltumā.
Lāpstiņa – augu pārstādīšanai paliekošā vietā.
Kaplis – nezāļu izravēšanai.



ĀRĀ


Svarīgākais darbs ir augsnes sagatavošana, kurā sēt sēklas, vai pārstādīt telpās izaugušos dēstus. Smagas augsnes ir jāuzrok un jāuzirdina, lai veicinātu augsnes drenāžu un aerāciju. Vislabāk šos darbus darīt rudenī, jo ziemas aukstums palīdz veicināt šīs darbības, un pavasarī šiem darbiem var arī nepietikt laika. Smagas augsnes obligāti jāmēslo ar organisko mēslojumu, ieteicams arī tajā iemaisīt rupjas smiltis, lai samazinātu smagās augsnes struktūru. Vieglām smilšu augsnēm ir ērtāk uzņemt organisko un zaļmēslojumu.


TELPĀS


Jau laikus jāsagādā dēstu kasetes un podiņi. Ja izmantojat iepriekšējo gadu podiņus un kasetes, vispirms tos dezinficējat, lai izvairītos no kaitēkļiem, slimībām un pelējuma. Kā arī labs un kvalitatīvs augsnes substrāts ir lielisks ieguldījums dēstu audzēšanā.


SVARĪGĀKAIS AUDZĒŠANĀ


Kur
Dažas šķirnes var sēt uzreiz ārā dobē paliekošā vietā, tas atvieglo darbu. Uz sēklu paciņas ir norādīta informācija, kāda vieta ir piemērota audzēšanai, saulaina, ēnaina, vai daļēji noēnota. Dažas šķirnes ir nepieciešams sēt dēstu kasetēs vai podiņos, jo tām ir garāks veģetācijas periods un tās nepacieš pavasara vēsumu vai salnas. Izstādiet tās ārā, kad sals ir beidzies. Sēklas, kuras ir ļoti sīkas, vieglāk sēt podiņos, nevis ārā dobē.


Ja sējat ārā, augsnei ir jābūt sagatavotai, irdenai. Sēšanas attālumi arī ir norādīti uz sēklu paciņām. Tās parasti sēj rindās, šādi vieglāk ir arī atšķirt, kuras no izdīgušajām ir nezāles un kuras - nē. Augsne pēc tam ir jāsalej mitra, nevis slapja. Sējot telpās, kasetēm un podiņiem ir jābūt tīriem, jālieto tikai svaigu kompostu. Lai veicinātu sēklu dīgšanu, kasetes novietojiet siltā vietā un pārsedziet tās ar stiklu vai plēvi, lai saglabātu mitrumu augsnē. Noņemiet pārsegu, kad sēklas ir sadīgušas. Neaizmirstiet izmantot bezmaksas pievienoto etiķeti Johnsons sēklu paciņai, lai varētu atzīmēt, kas kurā vietā iesēts.



Audzēšana


Kad ārā sētie dēsti ir paaugušies, tos retina attālumā, kā norādīts uz sēklu paciņas. Izvēlas spēcīgāko dēstu un vājākos izrauj. Retināšana veicina arī gaisa apmaiņu augsnē, kas mazina iespēju augam saslimt ar kādu no slimībām. Augsnei jābūt mitrai, bet ne slapjai, tīrai no nezālēm. Dēstus, kas izauguši siltumnīcā, izstāda ārā dobē norādītajos attālumos. Vienmēr dēstus turiet aiz lapām, ne kātiņa, mazāk iespēju to salauzt.


Ziedēšana/Ražas vākšana


Cik daudz veidu, tik dažādu novākšanas laiku. Skatiet informāciju uz sēklu paciņas!


Ziedus vai dārzeņus, kurus sēsiet atkārtoti, ražošanas un ziedēšanas periods būs stipri ilgāks, kā norādīts. Viengadīgās puķes ziedēs enerģiski un tajā pašā gadā arī ies bojā, jo to veģetācijas periods būs beidzies. Divgadīgās puķes uzziedēs nākamajā gadā un ziedēs līdz pat rudens salnām. Daudzgadīgās puķes pirmajā gadā veidos ceru un nākamajā gadā uzziedēs pirmo reizi, un pēc tam gadu no gada priecēs Jūsu acis.
Dažus dārzeņus var novākt pirms tie pilnībā nogatavojušies un izmantot, kā mazos dārzeņus, citi ir gatavi tikai tad, kad to laiks ir pienācis.




PAMATGRUPAS


Viengadīgie augi - ir tādi, kas labi iztur vēsākus laika apstākļus un tādēļ sējami uzreiz paliekošā vietā ārā dobē. Šie arī ir visvienkāršāk un visvieglāk audzējamie augi. Ir arī tādi viengadīgie augi, kuri ir mazāk salizturīgi un tiem ir garāks veģetācijas periods, līdz ar to tos jau agri pavasarī, vai pat ziemas beigās, sēj telpās dēstu kasetēs un audzē dēstus, vēlāk, kad ārā ir pietiekami silts, tad tie tiek izstādīti dobēs paliekošā vietā.


Divgadīgie augi - dēsti izaug jau pirmajā gadā, zied nākamajā gadā. Šādus augus var sēt vēlāk, kad beigušies visi steidzamie pavasara darbi. Tie ir arī salizturīgi augi, jo tiem ir jāpārziemo.


Daudzgadīgie augi - dzīvo ilgāk kā divus gadus, bieži vien ļoti daudz, zied gadu no gada. Lielāka daļa daudzgadīgo augu sāk ziedēt tikai nākamajā gadā pēc sējas, daži augi pat vēl vēlāk. Vairākas daudzgadīgo puķu šķirnes var uzziedēt arī jau pirmajā gadā, pie nosacījuma, ja tās būs agri iesētas. Ir arī tādi daudzgadīgie augi, kuri nepacieš salu, tāpēc, lai tos saglabātu, rudenī pēc ziedēšanas tos pārstāda podiņos un uzglabā vēsās telpās, vai ziemas dārzos, siltumnīcās, kur tie nevar apsalt. Pavasarī atkal izstāda ārā.



PADOMI
• Apskatiet sēklu paciņu rūpīgi, pievērsiet uzmanību sēklu iesēšanas dziļumam.
• Katram augam ir savs piemērotais stādīšanas attālums, šo informāciju arī parasti var atrast uz sēklu paciņas.
• Pēc izstādīšanas augus obligāti aplaistiet, šī darbība veicina augsnes pieskalošanos pie saknēm.
• Kad augi ir pakļauti stresam, tie uzzied ātrāk un uzreiz pēc tam ātri veido sēklas, šo darbību sauc par izziedēšanu. Lai no tās izvairītos, augus nevajadzētu pakļaut kam nelabvēlīgam, obligāti jāizvēlas piemēroti audzēšanas apstākļi un vieta.
• Neļaujiet augiem iekalst un nepārlaistiet tos. Augsnei jābūt mitrai, bet ne slapjai.
• Lai pasargātu jaunos augus no sala, apsedziet tos ar agroplēvi.


Padomi puķu audzēšanā
• Daudzām puķēm, noziedējušo ziedu noņemšana, paildzina ziedēšanas periodu. Atstājiet arī kādas sēklas nogatavoties, lai tās iesējas pašas nākamajam gadam, vai arī tā būs lieliska barība putniem.
• Sējiet sēklas līkās līnijās, tas veidos dabīgāku izskatu.
• Viengadīgās puķes var lieliski izmantot dažādu tukšu vietu aizpildīšanai puķu dobēs!
• Lai iegūtu visskaistākos ziedus, mēslojiet augus īsi pirms ziedēšanas. Izmantojiet mēslojumu, kurā ir augsts kālija saturs. Kāliju apzīmē ar simbolu K.
• Labākais griezto ziedu ieguves laiks ir tad, kad ziedu pumpuros tikko parādās krāsa.



Padomi dārzeņu audzēšanā
• Lai samazinātu kaitēkļu un slimību ietekmi uz Jūsu dārzeņiem, turiet dārzu tīru, neatstājiet izrautās nezāles un augus, kas var piesaistīt kaitēkļus.
• Kad izstādāt dobē salātus, liekos neizmetiet ārā, bet izmantojiet salātu pagatavošanai.
• Lai paildzinātu ražošanas periodu garšaugiem – neļaujiet tiem izziedēt, nogrieziet tikko izveidojušos ziedpumpurus.
• Daudzus garšaugus var izmantot kaltētus, bet spēcīgāku garšu un aromātu tie saglabā, kad tie sasaldēti.
• Dārzeņus, kuri nemīl tiešu sauli, audzējiet lielāku dārzeņu paēnā.
• Mēslojiet, it īpaši smilšainas augsnes.
• Noņemiet augu lapas, kas traucē nogatavoties augļiem.